Observator de Ilfov a realizat, în urma alegerilor locale din 5 iunie, o hartă a județului, în care puteți vedea culoarea politică a fiecărei primării.

  • 1 decembrie

Petre Gheorghe – Primar PSD
Cristea Romeo Mihail – Viceprimar PMP (UNPR)

CL:   PSD – 9

PNL – 5

PMP (UNPR) – 1

  • Afumați

Primar: Gabriel Dumănică – PNL

Viceprimar: Aurel Tudor – PNL

CL:   PNL – 10

PMP (UNPR) – 2

  • Balotești

Primar: Cristian Ștefan Pretorian – PSD

Viceprimar: Ionuț Țigănașu – PSD

CL:   PSD – 10

PNL – 3

PMP – 2

  • Berceni

Primar: Gheorghe Covrigea – PSD

Viceprimar: Daniel Alexandru – PSD

CL:   PSD – 8 PSD

PNL – 6

ALDE – 1

         

  • Bragadiru

Primar: Vasile Cimpoeru – PNL

Viceprimar: Marian Dumitru – PSD

CL:   PSD – 3

PNL – 12

PMP – 1

ALDE – 1

 

  • Brănești

Primar: Niculae Cismaru – PNL

Viceprimar: Corneliu Stancu – PNL

CL:   PSD – 2

PNL – 11

ALDE – 1

PMP – 1

  • Buftea

Primar: Gheorghe Pistol – PNL

Viceprimar: Gheorghe-Alexandru Vaida – PNL

CL:   PSD – 3

PNL – 12

ALDE – 1

PMP – 1

  • Cernica

Primar: Gelu Apostol – PNL

CL:   PSD – 2

PNL – 14

PMP – 1

  • Chiajna

Primar: Mircea Minea – ALDE
Viceprimar: Viorel Trifu – ALDE

CL:   PSD – 4

PNL – 2

ALDE – 10

PMP – 1

  • Chitila

Primar: Emilian OpreaPNL

CL:   PSD – 3

PNL – 14

  • Ciolpani

Primar: Bogdan Cristian Călin – PNL

Viceprimar: Ilie Ioniță – PNL

CL: PNL – 11

PSD – 4

  • Ciorogârla

Primar: Victor Niculae – PNL

Viceprimar: Nicușor Popa – PNL

CL:   PSD – 2

PNL – 11

ALDE – 1

  • Clinceni

Primar: Adrian Budeanu – PNL

Viceprimar: Simion Ion – PNL

CL: PNL – 10

PSD – 2

PMP – 1

M10 – 2

  • Copăceni

Primar: Ionuț Marin – PSD

Viceprimar: Petre Podaru – PSD

CL: PSD – 9

PNL – 1

ALDE – 1

  • Corbeanca

Primar: Valeriu Anton – PMP

Viceprimar: Adrian Hojda – PMP

CL:   PMP – 9

PNL – 3

PSD – 2

ALDE – 1

  • Cornetu

Primar: Adrian Stoica – PNL

Viceprimar: Nicolae Păun – PMP

CL:   PNL – 8

PSD – 2

ALDE – 3

PMP – 2

  • Dărăști

Primar: Ștefan Iancu – PSD

Viceprimar: Ion Ruse – PMP

CL:   PSD – 4

PNL – 4

ALDE – 1

PMP – 1

  • Dascălu

Primar: Doina Mănăilă – PNL

Viceprimar: Marian Baicu – PNL

CL:   PNL – 8

PSD – 2

PMP – 1

harta_politica_ilfov

  • Dobroești

Primar (interimar): Valentin Condu – independent

CL:   PSD – 3

PNL – 4

PSRO – 2

PER – 2

ALDE – 1

  • Domnești

Primar: Ioan Ghiță – PNL

Viceprimar: Costel Ștefan – P          NL

CL:   PNL – 9

PSD – 2

PMP – 2

PAD – 2

  • Dragomirești Vale

Primar: Gheorghe Socol – PNL

Viceprimar: Dumitru Ilioiu – PNL

CL:   PNL – 11

ALDE – 1

PMP – 1

  • Găneasa

Primar: Marin Tudor – PSD

Viceprimar: Vasile Lupu – PSD

CL:   PSD – 7

PNL – 8

  • Glina

Primar: Marin Tudor – PNL

CL:   PNL – 4

          PSD – 3

          PMP – 6

 

  • Grădiștea

Primar: Mihail Toma – PNL

Viceprimar: Florinel Radu – PNL

CL: PNL – 10

PSD – 1

PSRO – 2

  • Gruiu

Primar: Ion Samoilă – PNL

Viceprimar: Ștefan Ghiulea – PNL

CL: PNL – 11

PSD – 1

ALDE – 3

  • Jilava

Primar (interimar): Adrian Moise – PMP

CL:   PNL – 4, PSD – 5, ALDE – 1, UNPR – 1, PMP – 2, PPUSL – 2

  • Măgurele

Primar: Narcis Constantin –  PNL

Viceprimar: Marius Cristian  Mihai – PNL

CL:   PNL – 9

PSD – 7

PMP  – 1

  • Moara Vlăsiei

Primar: Andrei Filip – PNL

Viceprimar: Florin Cucu – PNL

CL:   PSD – 1

          PNL – 11

          ALDE – 2

  • Mogoșoaia

Primar: Paul Precup – PNL

Viceprimar: Marian Constantin – PMP

CL:    PNL – 11

PMP – 1

  • Nuci

Primar: Georgel Vasile – PNL

Viceprimar: Aurelian Ioniță – PNL

CL:   PNL – 10

PSD – 1

  • Otopeni

Primar: Silviu Gheorghe – PNL

Viceprimar: Ionel Zaharia – PNL

CL:   PNL – 15

PSD – 2

  • Pantelimon

Primar: Marin Ivan – PSD

Viceprimar: David Dumitru – PSD

CL:  PSD – 12

PNL – 6

PMP – 1

  • Periș

Primar: Anghel Albu – PNL

Viceprimar: Zenobia Mureșan – PNL

CL:   PSD – 2

          PNL – 10

          PMP – 2

  • Petrăchioaia

Primar: Mihai Dobre – PNL

Viceprimar: Constantin Ioniță

CL:    PSD – 1

PML – 11

PMP – 1

  • Popești-Leordeni

Primar: Petre Iacob – PSD

Viceprimar: Constantin Mitran – PSD

CL:    PSD – 12

PNL – 3

M10 – 3

  • Snagov

Primar: Marian Oancea – PSD

Viceprimar: Mihai Anghel – PNL

CL:   PSD – 6

PNL – 4

PMP – 4

  • Ștefăneștii de Jos

Primar: Robert Ștefan – PNL

Viceprimar: Gheorghe Cataramă – PSD

CL:    PSD – 5

PNL – 8

PMP – 2

  • Tunari

Primar: Grigore Coțe –  PNL

Viceprimar: Alexandru Neacșu – PNL

CL:    PSD – 1

PNL – 14

  • Vidra

Primar: Marian Tudor – PNL

Viceprimar: Liviu Biliboc – PNL

CL:   PNL – 8

PSD – 3

ALDE – 2

PMP – 2

  • Voluntari

Primar: Florentin Pandele – independent

Viceprimar: Constantin Costache – PSD

CL:    PSD – 13

PNL – 3

PMP – 3

DISTRIBUIȚI